„Prawo Nowych Technologii” – II edycja
Informacje Ogólne
Nazwa studiów: Studia Podyplomowe „Prawo Nowych Technologii”
Organizator: Instytut Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk
Kierownik studiów: dr hab. Paweł Podrecki, prof. INP PAN, Centrum Prawa Nowych Technologii INP PAN
Czas trwania studiów: dwa semestry (styczeń 2020 – listopad 2020)
Częstotliwość zjazdów: raz w miesiącu (sobota – niedziela)
- 25-26.01.2020 r.
- 08-09.02.2020 r.
- 07-08.03.2020 r.
- 28-29.03.2020 r.
- 25-26.04.2020 r.
- 23-24.05.2020 r.
- 06-07.06.2020 r.
- 26-27.09.2020 r.
- 10-11.10.2020 r.
- 08.11.2020 r. – uroczystość rozdania świadectw
Czesne za całość studiów: 5500 zł
Opłata rejestracyjna: 100 zł
Nr konta bankowego (opłata rejestracyjna i czesne): 54 1130 1017 0020 1466 1420 0002
Rekrutacja: Na studia mogą być przyjęci absolwenci wszystkich kierunków studiów wyższych, posiadający tytuł zawodowy magistra, tytuł zawodowy licencjata lub równorzędny.
Termin składania dokumentów: do 20 grudnia 2019 r.
Zasady ukończenia studiów: Egzamin końcowy 11.10. 2020 r.
- Wykłady prowadzone są przez wybitnych przedstawicieli nauki: pracowników INP PAN z Zakładu Prawa Prywatnego, Zakładu Prawa Własności Przemysłowej, Zakładu Prawa Konkurencji, Zakładu Prawa Europejskiego, Zakładu Prawa Administracyjnego, Wydziałów Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Łódzkiego i innych renomowanych uczelni w Polsce oraz wybitnych praktyków z wiodących przedsiębiorstw branży nowych technologii i przemysłu m.in. Google, Siemens.
- Program studiów obejmuje wykłady i warsztaty.
- Adresatami studiów podyplomowych są osoby legitymujące się dyplomem ukończenia studiów wyższych, posiadające tytuł zawodowy magistra, tytuł zawodowy licencjata lub równorzędny, pragnące zdobyć lub poszerzyć wiedzę w zakresie prawa nowych technologii niezbędną dla jego stosowania w praktyce, w szczególności: radcowie prawni, adwokaci, rzecznicy patentowi, pracownicy kancelarii prawniczych, sędziowie, prawnicy wewnętrzni firm informatycznych i technologicznych, osoby zarządzające projektami, w szczególności w sektorze mediów, IT i telekomunikacji, a także pracownicy instytucji publicznych i samorządowych odpowiedzialni za obszar nowych technologii, w szczególności pracownicy urzędów regulacyjnych, a także osoby prowadzące działalność gospodarczą, osoby zarządzające przedsiębiorstwem, menadżerowie, członkowie rad nadzorczych, pracownicy samorządu gospodarczego, zawodowego i inne osoby zajmujące się prawem nowych technologii.
- Uczestnicy studiów biorą udział w wykładach i warsztatach, a także – poza zajęciami – zapoznają się samodzielnie z literaturą prawniczą i ekonomiczną oraz orzecznictwem wskazanym przez prowadzących zajęcia.
- Wszystkie zajęcia odbywają się w Instytucie Nauk Prawnych PAN (dalej: INP PAN), w Warszawie, ul. Nowy Świat 72 (Pałac Staszica).
- Uczestnik studiów ma prawo do korzystania ze zbiorów bibliotecznych oraz systemu biblioteczno-informacyjnego Instytutu Nauk Prawnych PAN. Biblioteka INP PAN posiada stale aktualizowany bogaty zbiór polskiej i zagranicznej literatury prawniczej, w tym pozycje z zakresu prawa nowych technologii i prawa europejskiego.
- Uczestnik studiów zobowiązany jest do uczestnictwa w zajęciach dydaktycznych oraz uzyskania zaliczenia końcowego egzaminu.
- Zaliczenie zajęć przewidzianych programem studiów następuje poprzez: (1) pozytywną ocenę wyniku egzaminu końcowego, (2) formalne rozliczenie obecności na zajęciach. Liczba nieobecności na zajęciach w okresie całych studiów podyplomowych nie może przekroczyć 3 zjazdów (6 dni zjazdowych) w przypadku nieobecności nieusprawiedliwionych i nie więcej niż 4 zjazdów (8 dni zjazdowych) w przypadku łącznej liczby nieobecności. Uczestnik studiów, który nie uzyskał pozytywnego wyniku z egzaminu w I terminie jest uprawniony do zdawania egzaminu w II terminie. Do zdawania egzaminu w II terminie uprawnieni są także uczestnicy studiów, których nieobecność na egzaminie w I terminie była usprawiedliwiona.
- Po zakończeniu zajęć, uzyskaniu zaliczenia wykładanych przedmiotów oraz po uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu końcowego – uczestnik studiów otrzymuje świadectwo ukończenia Studiów Podyplomowych „Prawo Nowych Technologii” w Instytucie Nauk Prawnych PAN.
Cele Studiów
Celem studiów podyplomowych jest przekazanie uczestnikom szerokiej wiedzy w zakresie prawa nowych technologii. Kompleksowy i wszechstronny program zapewnia przygotowanie uczestników studiów do stosowania tego prawa w praktyce. W programie uwzględniono zarówno problematykę prawną, jak i dotyczącą zarządzania projektami.
Przedmiotem zajęć będą źródła i zasady obowiązującego prawa oraz krajowe i unijne orzecznictwo, w szczególności: sądów powszechnych i Sądu Najwyższego oraz orzecznictwo unijne: Komisji UE, Trybunału Sprawiedliwości oraz Sądu UE (d. Sądu Pierwszej Instancji).
W ramach studiów istotna jest możliwość uzyskania komplementarnej wiedzy z zakresu wielu gałęzi prawa. W szczególności przedmiotem badań będą zagadnienia własności intelektualnej i ochrony technologii (know-how), handlu elektronicznego oraz ochrony konkurencji i konsumenta, mediów elektronicznych oraz prawnej ochrony informacji. Udział w studiach powinien pozwolić na wykorzystanie podejścia interdyscyplinarnego, którego efektem będzie przygotowanie i wspieranie innowacyjnych projektów w każdej fazie ich rozwoju, w szczególności na etapie wdrożenia, zbycia praw lub udzielenia licencji albo zakończenia budowy odpowiedniej infrastruktury produkcyjnej i rozpoczęcia sprzedaży produktów wytworzonych według nowej technologii.
Do bardziej szczegółowych zagadnień omawianych w ramach studiów można natomiast zaliczyć m.in.: Prawo telekomunikacyjne (Telco); Prawo komputerowe (IT); Prawo instytucji finansowych i usług płatniczych (Fin-tech); Prawo w zakresie szeroko rozumianej ochrony zdrowia (Life Science); Prawo cyberprzestępczości (Cyberlaw). W obszarze rozwiązań w sektorze publicznym i zjawisk społecznych wymienić należy również na problematykę: e – sądów; e – administracji (re-use) oraz rozwoju społeczeństwa informatycznego.
Celem studiów prawa nowych technologii powinien być postulat osiągania korzyści i adaptacji efektywnych modeli ekonomicznych, przykładowo w zakresie zarządzania prawami własności intelektualnej, korzystania z oprogramowania komputerowego lub wprowadzania zasad przeciwdziałających praktykom tzw. geoblokowania. Wśród proponowanych szczegółowych tematów można wskazać problematykę ustalenia relacji prawa własności intelektualnej do prawa konkurencji w erze nowych technologii. W zakresie handlu elektronicznego istotny jest temat zawierania umów on-line (B2B, B2C) przy wykorzystaniu elektronicznych instrumentów płatniczych.
Studia umożliwią ponadto zapoznanie się z zasadami standardu audytu danych osobowych, form prawnych projektów naukowych oraz badawczo-rozwojowych z udziałem konsorcjów naukowych, możliwości tworzenia spółek start-up i spin-off, w szczególności określając formy prawne i modele finansowania. Interesujące mogą być również regulaminy dotyczące przedmiotów praw własności intelektualnej w celu wyboru optymalnego sposobu ochrony i zarządzania technologiami i tajemnicą przedsiębiorstwa, a także wzorcowe projekty regulacji zmierzające do uzyskania praw wyłącznych w drodze umów z pracownikami lub umów przenoszących prawa lub umów licencyjnych.
Osobom pracującym w instytucjach patronujących studiom podyplomowym prowadzonym w Instytucie Nauk Prawnych PAN lub należącym do samorządu zawodowego patronującego, współorganizującego lub reklamującego za pośrednictwem własnych kanałów komunikacyjnych studia podyplomowe w Instytucie przysługuje zniżka w wysokości 10% opłaty za udział w studiach.
PROGRAM
Blok 1.